Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

News

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Wybitni przedstawiciele świata neuronauki spotkali się na Uniwersytecie Jagiellońskim

W miniony weekend Kraków stał się międzynarodowym centrum neuronauki, a to za sprawą 12. edycji Neuronus 2022 Neuroscience Forum. Projekt ten łączy najmłodsze pokolenie neuronaukowców z czołowymi ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin neuronauki. Co istotne, konferencja, jedna z największych tego typu w Europie, jest inicjatywą studentów i studentek Koła Neuronus Instytutu Zoologii UJ oraz Instytutu Psychologii UJ.

 

„Bardzo się cieszymy, że po dwóch latach przerwy Neuronus ponownie odbył się w formie stacjonarnej. Najlepsze formy komunikacji zdalnej nie zastąpią żywej dyskusji i bezpośrednich spotkań” – mówi Alicja Szadziewska, studentka neurobiologii i przewodnicząca komitetu organizacyjnego 12. edycji konferencji. Jak podkreśla, Forum daje badaczom możliwości podzielenia się najnowszymi odkryciami, wiedzą i doświadczeniem, m.in. w zakresie neurobiologii, neuropsychologii i kognitywistyki. Wydarzenie cieszy się uznaniem i ugruntowaną pozycją w Europie. W tym roku wzięło w nim udział blisko pół tysiąca badaczy i badaczek z całego świata.

Od neurobiologii miłości do neuroinformatyki

Program tegorocznego Neuronusa był naprawdę imponujący. Uczestnicy i uczestniczki dyskutowali o różnorodnych kwestiach, takich jak neurobiologiczne podstawy miłości i rola kory wzrokowej u osób niewidomych. Omawiany był też wpływ zdrowego stylu życia na inteligencję oraz procesy starzenia się. Całość konferencji podzielono na cztery bloki tematyczne: Cognitive Neuroscience, Biological Neuroscience, Computational Neuroscience oraz Medical Neuroscience. Pierwszy z nich przedstawiał badania psychofizjologiczne i neuroobrazowe, związane z przetwarzaniem emocji i percepcją. Drugi blok poświęcony został badaniom podstawowych mechanizmów neurobiologii, takim jak podłoże chorób neurodegeneracyjnych. Blok Computational obejmował badania z zakresu neuroinformatyki (np. rozwój sztucznych sieci neuronowych). Ostatni z bloków prezentował zagadnienia neurologii i psychiatrii oraz przypadki kliniczne.

Postery i wykłady wybitnych naukowców

„Mieliśmy prezentacje ustne, sesje posterowe oraz wykłady plenarne, które wygłoszą eksperci w dziedzinach badań nad funkcjonowaniem układu nerwowego” – mówi dr hab. Michał Kuniecki, profesor w Instytucie Psychologii UJ, jeden z opiekunów naukowych konferencji. Jak podkreśla, w tym roku zaproszenie przyjęły czołowe badaczki i badacze z Europy i Stanów Zjednoczonych: Lauri Nummenmaa (Turku PET Centre, Finlandia), Florian Engert (Uniwersytet Harvarda, USA), Marina Bedny (Uniwersytet Johna Hopkinsa, USA), Suzana Herculano-Houzel (Vanderbilt University, USA), Mathias V. Schmidt (Max Planck Institute of Psychiatry, Niemcy), Charles Hillman (Northeastern University, USA) i Valery Grinevich (Uniwersytet w Heidelbergu, Niemcy). „Warto też dodać, że w dzień poprzedzający konferencję odbyły się warsztaty analizy danych eksperymentalnych skierowane do młodych naukowców. Dla najmłodszego pokolenia badaczy była to więc niepowtarzalna okazja do zdobycia cennego doświadczenia i szlifowania warsztatu naukowego” – dodaje prof. Kuniecki.

Warto wspomnieć wykład specjalny „Built to learn: Insights into nature and nurture from studies with people born blind and cultural expertise”, który wygłosiła profesor Marina Bedny badaczka zatrudniona na Wydziale Psychologii i Nauk o Mózgu na amerykańskim Uniwersytecie Johna Hopkinsa University, USA. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół naukowej debaty natura vs. Wychowanie, a także i ich wpływu na ludzki umysł i mózg. Bedny wykorzystuje najnowsze zdobycze neuronauki i psychologii poznawczej, aby lepiej zrozumieć różnice mózgowe między osobami widzącymi i niewidomymi.

Hackowanie mózgu

Alicja Szadziewska zaznacza, że „zasięg Neuronusa wybiega znacznie poza program Forum”. I dodaje: „Wszystkich zainteresowanych nie tylko badaniami mózgu, ale i programowaniem, eksploracją danych oraz uczeniem maszynowym, zachęcamy również do zapoznania się̨ z programem hackathonu Brainhack 2022, wydarzenia satelitarnego konferencji, odbywającego się w dniach 21–23 października”.

 

Photogallery