styczeń 2024

Organizator: Wydział Biologii
Witryna internetowa wydarzenia: www.nocbiologow.home.pl
Noc Biologów

NOC BIOLOGÓW 2024 – czekamy na Was 12 stycznia na Wydziale Biologii UJ!

Zapraszamy wszystkich pasjonatów biologii na kolejną edycję Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbędzie się 12 stycznia 2024 roku. Spotkania organizowane będą w Ogrodzie Botanicznym UJ oraz na terenie III Kampusu UJ w budynkach Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych, Instytutu Nauk o Środowisku i Instytutu Botaniki.

Najbliższa Noc Biologów odbędzie się pod hasłem "Tajemnice życia od komórek do biosfery". Podczas przygotowanych przez nas zajęć będą Państwo mogli zobaczyć jak wygląda krakowskie powietrze pod mikroskopem, jakie mikroorganizmy kryją się w kropli wody oraz poznać różnorodne zachowania mrówek. Dowiecie się również, jak zbudowany jest ludzki szkielet, jaką rolę odgrywa mikrobiom w funkcjonowaniu różnych organizmów, jakie niezwykłe właściwości ma mleko ludzkie oraz czym zajmuje się biologia sądowa. Zapraszamy również w niezwykłą podróż na Madagaskar podczas której zobaczycie wyjątkową i niestety zagrożoną bioróżnorodność tego miejsca. Oprócz zajęć ściśle związanych z tematem przewodnim Nocy Biologów proponujemy udział w licznych wykładach, pokazach i warsztatach dotyczących biochemii, biologii komórki, immunologii, endokrynologii, fizjologii rozrodu, antropologii, neurofizjologii, anatomii porównawczej, biologii bezkręgowców, entomologii, ewolucji strategii życiowych, ekologii oraz szeroko pojętej botaniki.

Podczas Nocy Biologów będzie można również uczestniczyć w „Spotkaniu ze zwierzakami”, na którym prezentowane będą gatunki egzotycznej fauny. Będziecie Państwo mieli szansę bezpośrednio spojrzeć w oczy węża, pooglądać życie różnych gatunków żółwi oraz zobaczyć na własne oczy czy kameleony zmieniają kolor. Prezentacja zwierząt egzotycznych odbędzie się dzięki uprzejmości firmy Bazyliszek

Podczas Nocy Biologów będą organizowane liczne konkursy m.in. „Biologiczne Koło Fortuny” oraz konkurs plastyczny na plakat pt. "Tajemnice życia od komórek do biosfery" w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody

Szczegóły konkursu plastycznego znajdą Państwo na stronie www.nocbiologów.home.pl

Zapraszamy najmłodszych, kilkuletnich uczestników, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wszystkich zainteresowanych biologią. Proponujemy zajęcia w postaci prezentacji i wykładów oraz zajęcia praktyczne, warsztaty i pokazy laboratoryjne. Program obejmuje zarówno przedpołudniowe zajęcia, związane z terenowymi pokazami, jak również popołudniowe pozycje prowadzone aż do wieczora w laboratoriach i w salach wykładowych.

Dokładny program zajęć i rejestracja na zajęcia dostępne będą na stronie internetowej www.nocbiologow.home.pl od dnia 15 grudnia 2023r.