Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komunikaty

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Innowacyjne zarządzanie tworzywami sztucznymi – głos różnych grup interesariuszy

Innowacyjne zarządzanie tworzywami sztucznymi – głos różnych grup interesariuszy

Celem warsztatów było w oparciu o doświadczenia interesariuszy różnych sektorów gospodarki, kultury i nauki, stworzenie modelu minimalizacji ilości plastiku jednokrotnego użytku. Konferencja jest bezpośrednią odpowiedzią na nagłą, w dużej mierze związaną z pandemią COVID-19, masowo rosnącą ilością plastikowych produktów jednokrotnego użytku.

Konferencja wstępnie miała odbyć się na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dla ok. 200 osób - interesariuszy zarządzania plastikiem jednokrotnego użytku (producentów, recyklerów, dystrybutorów, restauratorów, przedstawicieli samorządów i administracji państwowej, nauki, mediów oraz artystów, młodzież, i seniorów). Wynajęto już salę jak i poczyniono wstępne przygotowania związane z organizacją (oferty banerów, cateringu, materiałów dla uczestników konferencji itp.). W związku z rozwijającą się sytuacją pandemiczną zdecydowano się na przeniesie konferencji on-line (zoom). Ostatecznie konferencja odbyła się w formie serii 3-godzinnych spotkań/warsztatów w 10-osobowych grupach, każdej zrzeszającej odrębnych interesariuszy. Spotkania te odbywały się na kanale zoom: https://zoom.us/j/2659159551?pwd=ZUFvSXZIOTJFNDVqMWRhTkEzVkhhZz09

Meeting ID: 265 915 9551, Passcode: uYEC2J

w następujących dniach i godzinach: 

 • 19.10.2020, godz.10:00; producenci i dystrybutorzy; 21 osób 
 • 21.10.2020, godz. 10:00; organizacje pozarządowe; 14 osób
 • 21.10.2020, godz.14:00; decydenci; 17 osób  
 • 26.10.2020, godz.14:00; naukowcy; 16 osób  
 • 5.11.2020, godz.14:00; młodzież; 9 osób  
 • 9.11.2020, godz. 14:00; artyści; 9 osób  
 • 16.11.2020, godz.10:00; seniorzy; 10 osób  
 • 16.11.2020, godz. 14:00; media; 7 osoby  
 • 20.11.2020, godz. 11:00; spotkanie końcowe; liderzy; 26 osób 

W sumie w warsztatach uczestniczyło: 129 osób.

Opis warsztatów:

Konferencja (seria warsztatów) zrzeszała ponad 100 osób różnych środowisk związanych z gospodarka plastiku. Każde ze spotkań rozpoczynało się krótka prezentacją Prof. dr hab. Małgorzaty Grodzińskiej-Jurczak pt. Rola naukowca jako ‘knowledge brokera’ w dyskursie publicznym wokół plastiku jednokrotnego użytku czyli JAK REALNIE WSPÓŁPRACOWAĆ MIĘDZY SEKTORAMI? 

W dalszej części warsztatów oddawano głos uczestnikom, moderując dyskusje wokół trzech tematów/zagadnień: 

 1. Gospodarka Obiegu Zamkniętego, Który z interesariuszy (producenci, konsumenci, decydenci, recyklerzy itd), według Państwa, musiałby zmienić dotychczasowe nastawienie/zachowania (a jeśli to w jaki sposób) żeby zminimalizować odpady z tworzyw sztucznych? 
 2. Implementacja Dyrektywy SUP i Europejskiej Strategii GOZ dla Plastiku Jakie, według Państwa, są pozytywne skutki wprowadzenia zakazu plastiku jednokrotnego użytku? Czy dostrzegają Państwo również negatywne aspekty, zagrożenia? 
 3. Nauka a Praktyka Jakiej wiedzy i metodyki naukowej, opartej o konkretne badania, życzyliby sobie Państwo żeby móc efektywniej działać na rzecz przyrody w kontekście plastiku?

 

Na koniec warsztatów proszono o wybór reprezentanta swojej grupy interesariuszy do przedstawienia swoich racji na warsztatach podsumowujących.

Cykl warsztatów zakończył się wspólnym spotkaniem przedstawicieli każdej z grup warsztatowych, na którym wypracowano propozycję zarządzania tworzywami sztucznymi na podstawie rekomendacji każdej z grup. Wspólnie opracowane propozycje mają  charakter praktyczny i zostaną przekazane w formie oświadczenia do Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Małopolski i zaprezentowane na elektronicznych tablicach na terenie Miasta Krakowa.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wiele osób mówiło o tym otwarcie, że pomysł naukowców zorganizowania spotkania przedstawicieli różnych interesariuszy zarządzania plastikiem (producentów, recyklerów, dystrybutorów, restauratorów, decydentów, seniorów, mediów, młodzieży) był ewidentnie trafiony. Na co spotkanie tych wszystkich grup razem jest bardzo trudne ze względów czysto logistycznych.

Poza warsztatami nakręciliśmy film, który będzie puszczany w pociągach podmiejskich na ekranach, wykonaliśmy plakat, który będzie umieszczony i skrolowany na dziesięciu czyli wszystkich tablicach elektronicznych wieloformatowych w Krakowie (np. koło Bagateli, na Al. Krasińskiego koło UR) przez cały grudzień i city lightach (na przystankach MPK w styczniu. Bezpłatne użyczenie tych trzech mediów widocznych przez Krakowian wynegocjowałam z Urzędem Marszałkowskim (pociągi) i Urzędem Miasta Krakowa (city light i tablice magnetyczne). Na każdym medium umieszczone są logo Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Krakowa, Fundacji My dla Natury oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki temu wyraźnie identyfikujemy, że te trzy instytucje wykluczają plastik jednokrotnego użytku ze swych urzędów jak też propagują minimalizację wśród mieszkańców Małopolski.