luty 2024

Data: 09.02.2024
Miejsce: Wydział Biologii, Ogród Botaniczny, Centrum Edukacji Przyrodniczej
Dzień Darwina

W lutym z okazji urodzin Karola Darwina -wybitnego przyrodnika i twórcy myśli ewolucyjnej, nasz Wydział obchodzi Dzień Darwina

9 lutego 2024 roku wydarzenie to będzie przez nas organizowane po raz drugi. Podobnie jak rok wcześniej, uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów na temat ewolucji, zobaczyć jak naukowcy naszego Wydziału pracują zgłębiając wiedzę na temat mechanizmów ewolucji, wziąć udział w interesujących warsztatach naukowych oraz poznać życie w minionych erach.

Wykład:

Prof. Dr hab. January Weiner – „Życie na Ziemi – od początku do końca”

godz. 10:00-11:15

miejsce: Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ, Kampus, ul. Gronostajowa 9, sala 0.18

Warsztaty, pokazy i spacery edukacyjne:

„Kości jako źródło wiedzy o naszych przodkach”

Warsztaty antropologiczne, podczas których uczestnicy poznają metody badań szkieletu i dowiedzą się jakie wnioski można wysnuć na ich podstawie.

Limit 10 osób, wiek 14-19 lat

Miejsce: Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ (Kampus UJ, ul. Gronostajowa 9, sala 0.78)

Godziny:

„Na tropie ewolucji: otrzymywanie i testowanie sztucznych poliploidów”

Warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób uzyskuje się poliploidy w kulturach in vitro.

Limit: 10 osób, wiek 14-19 lat

Miejsce: Kampus UJ, budynek Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych, ul. Gronostajowa 9, parter oraz II piętro (sala 0.80 oraz 2.03, miejsce zbiórki - parter, koło portierni).

Godziny:

Ogród Botaniczny UJ (ul. Kopernika 27)

„Od liścia do ciernia - o ewolucji sukulentów”

Zajęcia dotyczące szeroko rozumianej ewolucji i zdolności adaptacji do warunków środowiska u sukulentów.

2 grupy po 15 (max 20) osób

Godziny: 10:30 i 12:30

Miejsce: sala edukacyjna Collegium Śniadeckiego (ul. Kopernika 27) oraz szklarnia Victoria.

Jak storczyki wykorzystują owady?

Zajęcia dotyczące mechanizmów zapylania kwiatów i kooewolucji storczykowatych i ich zapylaczy;

dla 2 grup po 15 (max 20) osób

Godziny: 10:30 i 12:30

Miejsce: Collegium Śniadeckiego (ul. Kopernika 27) oraz szklarnia Victoria i/lub Holenderka.

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ (Kampus UJ, ul. Gronostajowa 5):

„Jak powstają skamieniałości”

W trakcie zajęć uczestnicy poznają procesy powstawania różnego rodzaju skamieniałości roślinnych i zwierzęcych oraz jakie są i czym różnią się główne ich typy.

Limit osób: 2 grupy po max. 20 osób, zapraszamy szkoły podstawowe i średnie

Godziny: 12:00-13:00, 13:30-14:30

„Historia życia na Ziemi”

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy przedstawiającej historię życia na Ziemi od prekambru do czasów współczesnych. Na wystawę składa się 11 dioram obrazujących życie w wybranych ekosystemach wodnych i lądowych z każdego okresu geologicznego od końca prekambru (ediakaru) po neogen oraz pochodzące z całego świata, liczne skamieniałości zwierząt i roślin.

Limit osób: 2 grupy po max. 20 osób, zapraszamy szkoły podstawowe i średnie

Godziny: 12:00-13:00, 13:30-14:30

Udział w warsztatach wymaga zgłoszenia chęci udziału drogą mailową na adres rafal.piprek@uj.edu.pl

Regulamin wydarzenia